Projekt Chytré vinice

Jsme nový projekt, který si vzal za cíl vrátit lidem kontrolu nad důležitými rozhodnutími. Věříme, že s malou technickou pomocí dokážeme změnit způsob ochrany vinic, sadů a dalších plodin.

Projekt Chytré vinice jsme zahájili již v roce 2016 na vinici ve Velkých Bílovicích, Ťuhýkově, kterou průběžně monitorujeme a kterou jsme i detailně zmapovali pomocí bezpilotního letounu za využití služeb společnosti Aeromap.

Vinice je ošetřována v přísném bio režimu a je zde kladen velký důraz na minimalizaci zásahů do kultury a zejména na eliminaci množství postřiků. Meteostanice umístěná přímo na vinici, měří aktuální meteorologické údaje a průběžně je odesílá do systému Chytré vinice, Vinice 4.0, kde jsou dále vizuálně zpracovány. Data jsou také zpracována dle metodik poskytnutých a ověřených Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZUZ) a na jejich základě průběžně předpovídány vhodné podmínky pro šíření perenospory a padlí. Vinice si několikrát denně stahuje přepověď počasí pro svou lokalitu a všechny aktuality sama automaticky posílá na svůj profil na Twitteru, případně mailem. Jak to právě teď vypadá na této vinici se můžete sami přesvědčit zde: Vinice Velké Bílovice, Ťuhýkov .

Věříme, že naše vidění světa a přístup k ochraně vinic sdílí mnoho z vás. Připojte se k našemu začínajícímu projektu stejně tak, jako to již učinili tito vinaři:

Milan Nestarec - Víno z hroznů, nic víc, Moravský Žižkov

Aleš Gala - Galafarm, Kobylí

Vladimír Osička - Malánik - Osička, Mikulčice

Vojtěch Novák, Lužice

Robert Osička, Velké Bílovice

Zdeněk Omasta, Velké Bílovice

Radek Osička, Velké Bílovice

Marcel Sapík, Mikulov

Lukáš Rudolfský, Vinné sklepy Kutná Hora, Kutná Hora

Antonín Gorčík, Horní Věstonice

Tomáš Káfuněk, Vinařství Káfuněk, Velké Bílovice

Jaroslav Červinka, Horní Věstonice

Bogdan Troják, Velké Žernoseky

Milan Bauman, Vinařství Bauman, Velké Bílovice

Kromě naší vinice můžete v reálném čase sledovat i situaci na dalších vinicích výše uvedených vinařů:

Moravský Žižkov, Velké Bílovice Hradištek, Bojanovice Stará Hora, Horní Věstonice, Mikulčice, Lužice, Mikulov...

Připojte se k nám, společně zlepšíme svět.